Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
545 postów 2715 komentarzy

Asymetryczna symetria w Przyrodzie

waldemar.m - Fizyka dla tych, którzy chcą zrozumieć! Polityka dla tych, którzy zrozumieli!

Opisowa część strategii postępowania ze śmieciami w Ukrainie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W tekście poświęconym mojej strategii postępowania z odpadami w Ukrainie, ilustrowanym odpowiednim schematem, obiecałem, że zamieszczę również opisową część tej strategii.

Życie to jednak brutalna sztuka i na pierwszy plan wynosi pytania bytu, a dopiero na drugi intelektualny i kulturalny rozwój. A ja niestety ostatnie 26 lat walczę o to, żeby nie stoczyć się tam, gdzie kończą wszyscy ci, którzy poddali się pod ciężarem losu.

 

Przychodzą jednak takie dni, kiedy łapię chwilę oddechu przed następną wspinaczką po drabinie życia i wtedy mózg pracuje na retrospekcję, przypominając mi o zaległościach. Jedną z nich postaram się dzisiaj wymazać z mojej pamięci przenosząc ją w formę tekstu, który powinien pobudzić czytelników do refleksji.

 

Ukraińska strategia postępowania z odpadami komunalnymi w Ukrainie musi uwzględniać tę okoliczność, że musi być wdrożona w takim momencie, w którym ponad 98% śmieci wywożone jest na składowiska śmieci, z których tylko nieliczne są sankcjonowane prawem, chociaż nie spełniają norm budowlanych, ekologicznych i sanitarnych.

 

Ponad 95% tych składowisk wyczerpało już swój potencjał i powinny być natychmiast zamknięte. Najbardziej jaskrawe przykłady to składowiska pod Lwowem (Grybowice) i pod Kijowem (Pidgircy).

 

Taka strategia powinna radykalnym czynem wpłynąć na polepszenie jakości środowiska naturalnego i ochrony zdrowia Ukraińców, poprzez wdrożenie takich technologii, rezultaty pracy których będą zrozumiałe dla wszystkich, które otrzymają globalną akceptację ze strony społeczeństwa i będą wspomagane przez państwo.

 

Ukraina nie ma czasu na powtarzanie eksperymentów i błędów tych krajów, które na tej drodze przeszły już daleki szlak i dlatego Ukraińska strategia powinna być oparta na wykorzystaniu najlepszych dostępnych dzisiaj technologii, które powinny uwzględniać nawyki i mentalitet Ukraińców.

 

Uczyć się z książek i na cudzych błędach powinno stać się dzisiaj nacjonalną ideą!

 

Poznawać doświadczenia innych krajów należy zgodnie z zasadą: "Mądry nie wierzy, dopóki nie sprawdzi!"

 

Podstawowe zasady ukrańskiej strategii:

 

1. Wdrożyć takie technologie, które są zdolne przerobić 100% wytworzonych śmieci, a tym samym pozwolą zamknąć składowiska śmieci.

 

2. Technologie powinny dawać możliwość przerobienia odzysku maksymalnej ilości surowców materialnych zawartych w śmieciach.

3. Zapewnić dotrzymania higieny w procesie przetwarzania śmieci, eliminując bezpośredni kontakt pracownika ze śmieciami.

 

4. W strategii powinno używać się tylko takich terminów, które prawdziwie opisuł rzeczy i zjawiska, np:

 

Zamiast "ZERO WASTE" mówić o strategii "Bez składowania śmieci".

 

5. Realnie, a nie nominalnie zbliżać się do celu "Maksimu śmieci przerabiać, a składować tylko inertne pozostałości przerobienia śmieci".

 

6. Unikać sytuacji, w których kilku cwaniaków osiąga nadzwyczajne zyski, a przeciętni Ukraińcy będą płacić "kosmiczne" rachunki za wywóz śmieci, ich "przeróbkę", oraz za likwidację niesankcjonowanych zwaliszcz.

 

7. Przeróbka śmieci kosztuje, a więc "producent śmieci" (konsument) płaci za ich wywóz i przerabianie, mając świadomość, że władza nie dopuszcza do takich sytuacji, gdy kilku cwaniaków osiąga nadzwyczajne zyski, a przeciętni Ukraińcy będą płacić "kosmiczne" rachunki za wywóz śmieci, ich "przeróbkę", oraz za likwidację niesankcjonowanych składowisk śmieci.

 

Podsumowanie:

 

Można znać wszystkie technologie świata, można mieć do dyspozycji wszystkie pieniądze świata, ale to nie oznacza, że będąc takim "bogaczem" ma się automatycznie patent na rozwiązanie na rozwiązanie śmieciowego kolapsu w Ukrainie.

 

Tylko wdrożenie mojej strategii postępowania z odpadami komunalnymi w Ukrainie pozwoli uniknąć śmieciowego "blackout"-u, gdyż pozwala skoncentrować potoki finansowe, materialne i intelektualne na identyfikacji i rozwiązaniu rzeczywistych rzeczywistów problemów w sferze postępowania z odpadami komunalnymi w Ukrainie. 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930